Jesteś tutaj: HomeWywiady

WyWIAdy

Nasi partnerzy

Członkowie LTnRRE

Przydatne linki

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Datetime: 14 Wrz 2012

Jestem zwolennikiem lobbowania za gazem łupkowym, ale ostrożnego lobbowania. Dlatego, że w naszych warunkach gaz ze złóż konwencjonalnych wciąż będzie konkurencyjny cenowo dla gazu łupkowego. Polskie złoża gazu pochodzącego z łupków zalegają na znacznej głębokości , więc trzeba będzie ponieść odpowiednio wyższe nakłady na poszukiwania i eksploatację, niż w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Ceny energii na pewno będą rosły.” – mówi Józef Lenart emerytowany prezes zielonogórskich Poszukiwań Naftowych Diament sp. z o.o.

Czytaj dalej...
Datetime: 20 Mar 2012

To gmina ponosi odpowiedzialność za bilansowanie potrzebnych wielkości dostaw ciepła i  jego przesyłu. Gmina ma obowiązek i prawo do wglądu w strategie rozwojowe dostawców ciepła i właściciela – najczęściej jednego w obszarze gminy – sieci przesyłowych. Ma także obowiązek takiego wpływania na ich działalność, aby chronić swoich mieszkańców  przed ponoszeniem kosztów z niezasadnych decyzji inwestycyjnych - mówi Herbert Leopold Gabryś ekspert Krajowej Izby Gospodarczej w rozmowie na łamach portalu Energetykon.pl.

 

 

Cały artykuł dostępny na stronie: http://energetykon.pl/Prawo.mowi.wprost.odpowiedzialnosc.ponosi.gmina,23513.html

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Mar 2012

Energetyka nie jest tylko sprawą energetyków, ale także polityków, wladz i w konsekwencji - każdego z nas. Dlatego efektywność energetyczna zależy także od obywateli i konsumentów. Zwłaszcza, że każdy oczekuje, by energii nigdy nie zabrakło, żeby była ona tania i żeby nie zanieczyszczała środowiska.

Wywiad z Ryszardem Francuzem, ekspertem od efektywności energetycznej w Elektrociepłowni "Zielona Góra" SA, przeprowadzony w RTV Lubuska 18.11.2011 r. - oglądaj tutaj:

http://www.rtvlubuska.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2132:powi%C4%99kszenie-18112011&Itemid=138

Czytaj dalej...
Datetime: 11 Mar 2012

Przy eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową, kluczowy moment to znalezienie odpowiedniego miejsca na lokalizację tzw. hałd zewnętrznych. A później hałdowanie selektywne, które przy dzisiejszych technologiach jest już standardem. Chodzi o to, żeby materiał skalny trafiał na osobne hałdy, a materiał możliwy do wykorzystania w rekultywacji powierzchni – na osobne. To on, jako warstwa wierzchnia, powinien służyć do kreowania nowych terenów”. Rozmowa z prof. Andrzejem Greinertem, kierownikiem Zakładu Ochrony i Rekultywacji Gruntów w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Czytaj dalej...
Datetime: 08 Sie 2011

"Polska energetyka przestała się rozbudowywać. Tymczasem Niemcy będą odchodzić od energetyki jądrowej, zamykać bloki atomowe. Ich zapotrzebowanie na energię będzie rosło, więc Polska powinna wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu naszych sąsiadów zza Odry" - mówi wicemarszałek woj. lubuskiego Jarosław Sokołowski.

Czytaj dalej...
Datetime: 10 Gru 2010
W odniesieniu do PWE Gubin, sprawy idą do przodu, ale w takim tempie, w jakim pozwalają na to uwarunkowania prawne, a przede wszystkim ekonomiczne i społeczne.
Ze STANISŁAWEM IWANEM, senatorem RP i wiceprezesem Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki rozmawia Michał Iwanowski.
 
Czytaj dalej...
Datetime: 14 Paź 2010
Z dr Pawłem Urbańskim, byłym prezesem Polskiej Grupy Energetycznej, obecnie członkiem zarządu Inven Group sp. z o.o., rozmawia Michał Iwanowski.
 
Czytaj dalej...
Datetime: 11 Paź 2010
Z Markiem Plebankiewiczem, prezesem spółki Energoekspert, przygotowującej projekt strategii energetycznej woj. lubuskiego, rozmawia Michał Iwanowski
Czytaj dalej...
Datetime: 14 Maj 2010
Z Marianem Babiuchem, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Eletrociepłowni “Zielona Góra” S.A. - rozmawia Agnieszka Stawiarska
Czytaj dalej...
Datetime: 10 Maj 2010
Z Tadeuszem Syryjczykiem - byłym ministrem przemysłu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego - rozmawia Michał Iwanowski
Energetyka atomowa
Czytaj dalej...